Jakiś dobry slogan albo coś innego!

sobota, 3 listopada 2007

Google Polska - oficjąćżźćóżćąęalny blóg: OpenSocial - nowy etap w rozwoju społeczności sieciowych

Sieć wchodzi w nowy etap rozwoju - najpopularniejszymi miejscami odwiedzin są portale społecznościowe. Setki milionów użytkowników codziennie poprawia lub dopiero tworzy swoje profile, wymienia się informacjami ze swoimi znajomymi: plotkuje, gra, ocenia, żartuje, podrywa... Wiele portali społecznościowych oferuje swoim użytkownikom zestawy gadżetów umilających i ułatwiających im życie - wiele z nich jest tworzonych przez samych użytkowników w ramach standardów danej platformy sieciowej.

Największy problem, przed którym stanęły w pewnym momencie wszystkie liczące się portal społecznościowe to wielość standardów. Każdy sieciowy deweloper chcący udostępnić swoje aplikacje jak największej ilości użytkowników, musiał często tworzyć ich kod od zera na potrzeby różnych standardów. Dla wielkich firm nie było to problemem (chociaż wciąż zajmowało cenny czas), ale wielu pomniejszych twórców aplikacji musiało często dokonywać trudnych wyborów, przez co pozbawiali użytkowników możliwości skorzystania z tworzonych przez siebie aplikacji.

OpenSocial, nasza nowa inicjatywa, polega na stworzeniu zestawu wspólnych bibliotek API dla różnych portali społecznościowych, prostych i uniwersalnych w użyciu. OpenSocial umożliwia tworzenie sieciowych aplikacji działających wszędzie, gdzie standard OpenSocial będzie obsługiwany. W ten sposób, twórcy aplikacji będą mogli skupić się na tworzeniu doskonałych narzędzi dla użytkowników przy pomocy znanych i prostych metod (OpenSocial oparty jest na HTML i JavaScript). Społeczności sieciowe zyskają na zawartości i różnorodności. Użytkownicy zaś będą mieli dostęp do najszerszego wachlarza sieciowych aplikacji dla wielu platform. Jak na razie, najbardziej znani uczestnicy naszego najnowszego projektu to MySpace, Engage.com, Friendster, hi5, Hyves, imeem, LinkedIn, Ning, Oracle, orkut, Plaxo, Salesforce.com, Six Apart, Tianji, Viadeo i XING. Pełna lista partnerów znajduje się tutaj.

2 komentarze:

Agahmemnon pisze...

This blog does not allow anonymous comments.

Agahmemnon pisze...

This blog does not allow anonymous comments. This blog does not allow anonymous comments.